1)raspunsul simplu si rapid este c
explicatie
c=md/ms* 100
md ramane neschimbat
ms se imparte la 2 si vom avea c=90/150*100 =60%
2)pentru calculul concentratiei molare avem nevoie de numarul de moli si de volumul solutiei
volumul il avem din datele problemei
n=11,21/36,5=0,3M