Răspuns :
densitatea initiala d1 = m asa / volum initial
ρ1 = m / V1
densitatea finala = masa / volum final
volumul final = V initial + V initial x 20% = 1,2 Volum initial
ρ2 = m /1,2V1
ρ2 - ρ1 = m / 1,2V - m / V = m/v( 1/1,2 - 1) = ρ1( -0,166) = -0,166ρ1= -1/6 ρ1
valoarea negativa semnifica faptul ca densitatea initiala este mai mare decat densitatea finala
densitatea a scazut cu 1/6 din valoarea initiala si are valoarea
ρ2 = 5/6 ρ1
ρ1 = m / V1
densitatea finala = masa / volum final
volumul final = V initial + V initial x 20% = 1,2 Volum initial
ρ2 = m /1,2V1
ρ2 - ρ1 = m / 1,2V - m / V = m/v( 1/1,2 - 1) = ρ1( -0,166) = -0,166ρ1= -1/6 ρ1
valoarea negativa semnifica faptul ca densitatea initiala este mai mare decat densitatea finala
densitatea a scazut cu 1/6 din valoarea initiala si are valoarea
ρ2 = 5/6 ρ1
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!