Peste 400 g solutie de acid clorhidric de concentrație necunoscută se adaugă 150 g de apa distilata. Soluția altfel obținută are concentrația procentuala 16%. Determinati concentrația procentuala de masă a solutie initiale de acid clorhidric. Am nevoie urgent.
concentratia finala este de 16% dar md(adica masa de acid clorhidric e identic in ambele solutii) astfel 16=md/550*100=88g HCl dizolvat concentratia initiala va fi c=88/400*100=22%.sper ca te am ajutat.daca ai nelamuriri nu ezita sa ma cauti
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!