Răspuns :
COCl2 ⇄ CO + Cl2
mol/l initial a 0 0
mol/l transformat -0,80a +0,8a +0,8a
mol/l ,la echilibru a-0,8a 0+ 0,8a 0+ 0,8a
K= [CO][CL2]/[COCL2]
0,5=(o,8a)²/0,2a--->a=0,156mol
[compozitia la echilibru: 0,031molCOCl2, 0,125molCO, 0,125mol Cl2
total moli=0,219 mol
0,219mol.........0,031mol COCL2.....0,125mol Co.........0,125molCl2
100.....................x...................................y............................y
CALCULEAZA !!!!!
Cresterea presiunii favorizeaza sensul in care reactia se produce cu scaderea volumului(a numarului de moli) , deci ←
mol/l initial a 0 0
mol/l transformat -0,80a +0,8a +0,8a
mol/l ,la echilibru a-0,8a 0+ 0,8a 0+ 0,8a
K= [CO][CL2]/[COCL2]
0,5=(o,8a)²/0,2a--->a=0,156mol
[compozitia la echilibru: 0,031molCOCl2, 0,125molCO, 0,125mol Cl2
total moli=0,219 mol
0,219mol.........0,031mol COCL2.....0,125mol Co.........0,125molCl2
100.....................x...................................y............................y
CALCULEAZA !!!!!
Cresterea presiunii favorizeaza sensul in care reactia se produce cu scaderea volumului(a numarului de moli) , deci ←
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!