O baterie cu tensiunea electromotoare E=24V si rezistență interioară r=2ohmi alimentează un bec prin care circula un curent I=2A. Sa se afle:
a)Tensiunea electrică la bornele sursei.
b)Rezistența electrică a becului
c) Sarcina electrică ce trece prin circuit timp de 10 secunde
d)Puterea electrică a becului.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!