👤

O macara ridica cu viteza constanta un corp cu masa de 500kg la înălțimea de 33m.Ce lucru mecanic se efectuează in acest caz?Se va lua g=10m/3la2

Răspuns :

L=-Gh=-mgh=-500*33*10=-165000 J=-165 kJ