👤

O TONA DE BENZINA COSTA 5500 LEI . PRETUL SE MARESTE CU 5 LA SUTA . CAT VA COSTA O TONA DE BENZINA DUPA SCUMPIRE , MARIREA PRETULUI

Răspuns :

5500 + 5%×5500 =

= 5500 + 5×5500÷100

= 5500 + 275

= 5775 lei
5500+5%5500=?
=5500+5×5500: 100
=5500+275
=5775