Răspuns :
200 g x Y g
CaCO3 =CaO + CO2
100g 56 g 44g
Calcarul este o varietate de CaCO3
Se calculeaza puritatea calcarului
250.80:100=200 g CaCO3 pur
Se calculeaza M CaCO3=40+12+3.16=100 MCa(OH)2=40+2.16+2=74
MCO2=12+2.16=44
MCaO=40+16=56
X=200.56:100=112 g CaO
Gazul format este CO2 .El react. cu Ca(OH)2. CO2 il aflam din prima ec.
( y)
88 g zg
CO2 + Ca(OH)2 =CaCO3 +H2O
44g 74g
y=200.44:100=88 g CO2
z=88.74:44=148 g Ca(OH)2 Acesta este md pentru solutia de Ca(OH)2
c=md.100:ms
ms=md.100:c
ms=148.100:10=1480 g sol. Ca(OH)2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!