👤

O persoană depune la banca suma de 250 lei. Banca oferă dobânda de 10% pe an. Aflați ce suma va avea acea persoana la banca:
a) după un an
b) după doi ani
DAU COROANĂ. VA ROG AJUTATI.MA


Răspuns :

250×(10÷100)=250×0.1=25 dobanda pe un an
250+25=275 suma de bani dupa un an in banca
275+25=300 suma de bani dupa 2 ani in banca
250*110 /100 =275  dupa 1 an
275 *110/100 =302.5  lei dupa 2ani 
(100+10% =110% = dobanda capitalizata....)