👤

Ce cantitate de apa participa la reactia cu 3 moli oxid de calciu? (R:54g H2O)
Va rog din suflet sa ma ajutati!!


Răspuns :

Se da:
∨(CaO)=3 mol                       Rezolvarea:
-------------------------                3mol  x
m(H2O)-?                             CaO+H2O=Ca(OH)2
                                              1 mol  1mol
                          Potrivit Reactiei chimice v(CaO)=v(Ca(OH)2)= 3mol
                          M(H2O)= 18g/mol
                           m=v x M= 3mol 18 g/mol =54g Raspuns: m(H2O)=54g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari