calculez moli O2
n= V/Vm= 20 l/22,4 l/mol= 0,0928 mol. deoarece 1 l= 1dmcub
calculez moli C
n= m/M= 9,6g/12g/mol= 0,8 mol
ecuatia reactiei este
1mol 1mol 1mol
C + O2---> CO2
0,8mol 0,8mol....0,8mol
cei 0,8 mol C vor reactiona cu 0,8molO2 si va rezulta 0,8molCO2
deci, in sistem exista 0,8molCO2 si un rest de O2 , anume (0,8928-0,8)mol