👤

dupa doua cresteri consecutive cu 12% si 15%,salariul unui angajat a crescut cu 720 lei.Aflati salariul initial.

Răspuns :

Notam salariul initial cu x.
Dupa prima crestere, salariul devine:
x + x*12% = x + x*12/100 = x(1 + 12/100) = x(100/100 + 12/100) = x*112/100 = x * 28/25

Dupa a doua crestere, salariul devine:
x * 28/25 + x*28/25 * 15% = x*28/250(1 + 15/100) = x*28/25 (100/100 + 15/100) = x * 28/25 * 115/100 = x * 28/25 * 23/20 = x * 7/25 * 23/5 = x * 161/125

Cresterea fata de salariul initial este:
x*161/125 - x = x(161/125-1) = x(161/125-125/125) = x*36/125

Aceasta crestere este de 720 lei, adica:
x*36/125 = 720
x = 720 : 36/125 = 720 x 125/36 = 20 x 125 = 2500 lei

Salariul initial este de 2500 lei


[tex]x + \frac{12}{100} \times x = y \\ y + \frac{15}{100} \times y = 720 \: lei \\ [/tex]
[tex]x + \frac{12}{100} \times x + \frac{15}{100} \times x + \frac{12}{100} \times x = 720 \: \: \: \: \: \times 100 \\ 100x + 12x + 15x + 17x = 72000 \\ 144x = 72000 \: \: \: \div 144 \\ x = 500[/tex]
Sper ca te-am ajutat!!!!