👤

un adult în greutate de 80kg are nevoie de o transfuzie cu 0,5l sange.Calculati cantitatea de apa din plasama sangvina dupa transfuzie

Răspuns :

plasma din sânge este in proportie de 55% ,iar apa din plasma in proportie de 90 %
cantitatea de sânge = 500 ml
500 ÷100 × 80 kg = 400 ml sânge dupa transfuzie
55÷100 × 400 = 220 ml plasma
90÷100 × 220 = 198 ml apa din plasma