Bunica a cumparat 15 kg de morcovi si 10 kg de ardei si a platit 85 de lei. Mama a cumparat , la aceleasi preturi, 8 kg de ardei si 3 kg de morcovi cu 41 de lei. Cati lei costa un kg de morcovi si cat costa un kg de ardei? (METODA COMPARATIEI)
15m+10a=85 8a+3m=41 3m=41-8a (41-8a)*5+10a=85 205-40a+10a=85 201-30a=85 30a=205-85 30a=120 a=120:30 a=4 lei (costa un kg de aerei) 15m+10*4=85 15m+40=85 15m=85-40 15m=45 m=45:15 m=3 lei (costa un kg de morcovi)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!