Răspuns :
CO2
Se calculeaza masa moleculara =MCO2=12 +2.16=44
Daca in 44 g CO2 se afla 12 g C atunci in 88g CO2 se afla Xg C
44gCO2---------12 g C
88g CO2--------X g CO2
X=88.12 :44=24 gC
MCO₂ = 12+(2*16)= 44g/mol
44gCO₂.............................12gC
88gCO₂...................................X
X= 88*12/44=24gC
44gCO₂.............................12gC
88gCO₂...................................X
X= 88*12/44=24gC
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!