👤

URGENT!
Sa se calculeze masa,cantitatea si volumul de substanta CO2 (g/mol/litri/)
obtinute in urma descompunerii a 500g de substanta CaCO3 cu 40% impuritati.
Multumesc!


Răspuns :

p = 60%

p = m pur/ m impur*100 ⇒ m pur = p*mimpur/100 = 60*500/100 = 300g CaCO₃

MCaCO₃ = 100g/mol     ,   n = m/M = 300/100 = 3 moli CaCO₃

CaCO₃ ⇒ CaO + CO₂↑

n CaCO₃ = nCO₂ = 3 moli

m COâ‚‚ = 3*44 = 132g

VCOâ‚‚ (c.n) = 3*22,4 = 67,2L

MCOâ‚‚ = 44g/mol


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari