Dintr-un rezervor cu petrol s-au scos intr-o zi 36 kl;a doua zi s-au scos cu 9 kl mai putin decat in prima zi si amai ramas o cantitate de 3 ori mai mica decat cantitatile scaose in primele doua zile.Cate kl de petrol au fost la inceput in rezzervor?
3 600 in prima zi *a doua zi cu 900 mai putin deci 3 600-900= 2700 dal *in ambele zile s-au scos 6 300 dal in rezervor a mai ramas: 6 300:3=2 100 dal * in rezervor au fost: 3 600+2 700+2 100= 8 400 decalitri
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!