524) 4kg porto.....2 kg banane.....32lei / inmultim cu 2 ca sa egalizam bananele 3kg porto.....4 kg banane.....39lei
8kg porto....4 kg banane.....64 lei 3kg porto.....4kg banane.....39 lei / scadem relatiile
8-3 kg porto....4-4 kg banane....64-39 lei 5kg porto=25lei, 1kg porto=25:5=5lei
1kg porto=5 lei
inlocuim valoarea portocalelor in prima relatie: 3kg porto.....4kg banane.....39 lei 3x5lei+4kg banane=39 lei 15lei+4kg banane=39 lei 4kg banane=39-15=24 lei 1 kg banane=24:4=6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!