👤

Urgent, va rog mult sa ma ajutați cu ex 523 și 524. Trebuiesc rezolvate prin metoda comparației. Dau coronita

Urgent Va Rog Mult Sa Ma Ajutați Cu Ex 523 Și 524 Trebuiesc Rezolvate Prin Metoda Comparației Dau Coronita class=

Răspuns :

523)
 3 ist.....4 geogr.....109 lei
 5 ist.....2 geogr.....107 lei / inmultim cu 2
10ist.....4 geogr......214 lei

scadem prima relatie din a treia relatie
10-3 ist...4-4geogr....214-109 lei
7 ist =105 lei
1 ist =105:7=15 lei

1 ist=15 lei

rescriem prima relatie stiind cat costa caietele de istorie
3 ist+2geogr=107 lei

3x15lei + 2geogr = 107lei
45lei + 2geogr = 107lei
2 geogr = 107 - 45lei
2 geogr = 62lei

1geogr=31lei



524)
4kg porto.....2 kg banane.....32lei  / inmultim cu 2 ca sa egalizam bananele
3kg porto.....4 kg banane.....39lei

8kg porto....4 kg banane.....64 lei
3kg porto.....4kg banane.....39 lei  / scadem relatiile

8-3 kg porto....4-4 kg banane....64-39 lei
5kg porto=25lei,
1kg porto=25:5=5lei

1kg porto=5 lei

inlocuim valoarea portocalelor in prima relatie:
3kg porto.....4kg banane.....39 lei
3x5lei+4kg banane=39 lei
15lei+4kg banane=39 lei
4kg banane=39-15=24 lei
1 kg banane=24:4=6 lei

1 kg banane=6lei