👤

La un supermarket sau vândut intr-o zi 32kg de banane și 86 kg de banane și 52 de kg de portocale încadrându-se 784 lei. Cati lei costa un kg de banane? Dar un kg de portocale?va rog frumos datele problemei dacă se poate.

Răspuns :

32 kg banane...86 kg portocale...536 lei    I inmultim cu 3
96 kg banane...52 kg portocale...784 lei

96 kg banane...258 kg portocale...1 608 lei
96 kg banane.... 52 kg portocale... 784 lei
                                                               ( - )
206 kg portocale...........824 lei

1 kg de portocale
824:206 = 4 lei

1 kg banane
[536-( 86×4)]:32=
(536 - 344) : 32=
192:32 =
6 lei
2 kg banane...86 kg portocale...536 lei    I inmultim cu 396 kg banane...52 kg portocale...784 lei
96 kg banane...258 kg portocale...1 608 lei96 kg banane.... 52 kg portocale... 784 lei                                                               ( - )206 kg portocale...........824 lei
1 kg de portocale824:206 = 4 lei
1 kg banane[536-( 86×4)]:32=(536 - 344) : 32=192:32 =  
6lei 
SPER CA TE-AM AJUTAT