n = m/M = V/Vm ⇒ M = m×22,4/V = 0,1×22,4/30,27×10⁻³ = 74g/mol CxHyOz
%O = 100-(%C+%H) = 100-(48,7+8,1) = 43,2
nC = %C×M/AC×100 = 48,7×74/12×100 = 3 atomi C
nH = %H×M/AH×100 = 8,1×74/100 = 6 atomi H
nO = %O×M/AO×100 = 43,2×74/1600 = 2 atomi O
F.M ⇒ C₃H₆O₂