Aflati, din consideratii energetice, pe ce distanta d patrunde in gheata o ranga de masa m daca forta medie de rezistenta este F indice r, iar viteza de lovire este v.
Aplicatie: m= 10 kg, F indice r= 500 N, v= 4 m/s
Cunosti m=10kg masa pe care o are ranga Fr=500N forta de rezistenta la patrunderea rangii in gheata v=4 m/s viteza cu care ranga loveste gheata Se fere d=? adincimea la care patrunde ranga
Cand ranga atinge gheata sistemul are energie cinetica pe care o scrii Ec=m*v²/2 Aceasta este consumata de forta de frecare care efectueaza lucrul mecanic Lr=Fr*d Egalam Ec=Lr m*v²/2=Fr*d de unde scoti d=m*v²/2*Fr Calculezi Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!