2*3. 5*3 26*36kgmere........15kgpere.......78lei6kgmere.........7kgpere........46lei 8kgpere........32leiaflam cate kg de pere sunt in plus15-7=8aflam cat costa8kg pere78-46=32leiaflam cat costa un kg de pere32:8=4aflam cat costa7kg de pere7*4=28aflam cat costa 6 kg de mere46-28=18leiaflam cat costa un kg de mere18:6=3lei
6lei mere.......20lei pere......26lei18lei mere.......28lei pere.....46lei