👤

Prețul unui stilou este 20 de lei.Dupa o reducere de 10% pretul stiloului va fi......lei
Repede va rog


Răspuns :

Reducerea este de 20 x 10% = 20 x 10/100 = 20 x 1/10 = 2 lei
Pretul stiloului dupa reducere va fi 20-2 = 18 lei
Cat este 10% din 20

10/100×20/1= 2 lei
20-2= 18 lei

Sper ca te-am ajutat!