👤

Mara a cumpărat 3 trandafiri și 5 lalele plătind în total 35 de lei. Dana a cumpărat 5 trandafiri și 7 lalele și a plătit 53 de lei.
Cât costă un trandafir dar o lalea?



Metoda comparației


Răspuns :

3t. ... 5l. ... 35 lei

5t ... 7l. ....53 lei

diferenta:

2t. ... 2l. ... 18 lei

1t.+1l=18lei÷2

1t.+1l.=9 lei

35lei-3×9 lei=2l.

35lei-27lei=2l.

8lei=2l.

1 lalea=8÷2

1 lalea=4 lei

9 lei-4 lei=5 lei un trandafir

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari