Notam metalul cu M.
x 2×36,5
MO +2HCl -> H2O + MCl2
8 14,6
concentratie= masa dizolvat ÷ masa soluție × 100 => masa dizolvat = masa soluție × concentrație ÷100 = 29,2 × 50 ÷ 100 = 14,6 g
Din reacția chimică iti rezultă că 14,6 × x = 73 × 8 => x = 40 unde x este masa moleculara a oxidului
Masa moleculara este 16+ masa atomică a metalului =>masa atomică metal M este egala cu 40-16=24=> metalul este magneziu