Un corp se deplasează pe o direcție orizontală sub acțiunea unei forțe F = 50 N
Cunoscând coeficientul dintre corp și plan că fiind 0,5 să se determine masa corpului.
F(f) = F = 50N 50N = 0.5 × G G = 100N 100N = g × m Daca consideram g = 10N/kg m = 100N / 10N/kg = 10kg Daca consideram g = 9.81N/kg m = 100N / 9.81N/kg = 10.194 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!