Răspuns :
Faci 5-2=3 franzele
3 franzele costa 9 lei adică 35-26
9:3 (câte franzele sunt) =3 lei o franzela
3×2=6 lei
26-6=20 lei (5 pâini)
20 lei: 5= 4 lei ( o pâine)
3 lei+4 lei= 7 lei (o franzela și o pâine)
3 franzele costa 9 lei adică 35-26
9:3 (câte franzele sunt) =3 lei o franzela
3×2=6 lei
26-6=20 lei (5 pâini)
20 lei: 5= 4 lei ( o pâine)
3 lei+4 lei= 7 lei (o franzela și o pâine)
5 p----------5f----------------35 lei
5p-----------2f----------------26 lei
_______________________
/ 3 franzele =9 lei (35-26)
Cât costa o franzelă?
9 : 3 = 3 lei
Cat costa 5 pâini?
5 p +5 franzele =35 lei
5 p + 5 • 3 = 35
5p+15 =35
5p = 35-15
5p = 20 lei (5 pâini)
Cât costa o pâine
20 : 4 = 5 lei (pâine)
Verificam!
5 pâini + 2 franzele = 26lei(enunț problemă)
Inlocuim
5 • 4 +2 • 3 =20 + 6= 26lei
5p-----------2f----------------26 lei
_______________________
/ 3 franzele =9 lei (35-26)
Cât costa o franzelă?
9 : 3 = 3 lei
Cat costa 5 pâini?
5 p +5 franzele =35 lei
5 p + 5 • 3 = 35
5p+15 =35
5p = 35-15
5p = 20 lei (5 pâini)
Cât costa o pâine
20 : 4 = 5 lei (pâine)
Verificam!
5 pâini + 2 franzele = 26lei(enunț problemă)
Inlocuim
5 • 4 +2 • 3 =20 + 6= 26lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!