a) 3 franzele costa 9 lei. Deci, o franzela costa 3 lei. 3×2=6 lei. 20:5=4 lei o pâine.
b) 4 sticle suc costa 20 lei. O sticla costa 5 lei. 18-10=8 lei. 8:4=2 lei sticla cu apa.
c) 2 kg zahar costa 6 lei. 1 kg costa 3 lei. 60-6=54. 54:9=6 lei sticla cu ulei.
d) 4 caiete=8 lei. 1 caiet=2 lei. 2×2=4 lei. Un penar=12 lei.
Și faci asa la toate... Nu pot sa ți le scriu pe toate e prea mult de scris. Scuze!