Răspuns :
se foloseste metoda comparatiei
6p....8c...40lei
6p...12c...48lei
scadem pe verticala:
12c-8c=48-40
4cornuri=8lei
1corn=2lei
deci 8cornuri costa 16lei
inlocuim in prima si aflam cat coata 1 paine
6p=40-16->6p=24lei->1paine=4lei
verificare:
6paini+8cornuri=24+16=40lei
6paini+12cornuri=24+24=48lei
6p....8c...40lei
6p...12c...48lei
scadem pe verticala:
12c-8c=48-40
4cornuri=8lei
1corn=2lei
deci 8cornuri costa 16lei
inlocuim in prima si aflam cat coata 1 paine
6p=40-16->6p=24lei->1paine=4lei
verificare:
6paini+8cornuri=24+16=40lei
6paini+12cornuri=24+24=48lei
12-8=4cornuri
48 lei -40 lei = 8 lei
8 lei costa 4 cornuri
8:4=2lei costa un corn
6pini : 4lei =1.5 lei este o piine
48 lei -40 lei = 8 lei
8 lei costa 4 cornuri
8:4=2lei costa un corn
6pini : 4lei =1.5 lei este o piine
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!