Răspuns :
MCO=12 +16=28
28g CO--------------1mol CO
140g CO-----------Xmol CO
X=140:28=5 moli CO
28g CO--------------1mol CO
140g CO-----------Xmol CO
X=140:28=5 moli CO
Cantitatea de Substanță CO = masa Co : M (CO)
M(CO) = M(O) + M(C) = 16 g/mol + 12 g/mol = 28 g/mol.
Rezultă că:
Cantitate de substanță CO = m (CO)/ M(CO) = 140/28 = 5 mol
M(CO) = M(O) + M(C) = 16 g/mol + 12 g/mol = 28 g/mol.
Rezultă că:
Cantitate de substanță CO = m (CO)/ M(CO) = 140/28 = 5 mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!