👤

un cub cu latura de 10 cm este agățat de un resort cu constanta elastica (K) =200N/m. Sa se afla alungirea resortului știind densitatea corpului S=0,5g/cm la a 3 a, g= 10N /kg.. Dau coroana pls

Răspuns :

F=K*l  ,l-alungirea resortuluil=F/KF=m*gm=ro(densitatea lemnului)*V   ,V-volumul cubuluiV=a la puterea a 3  ,a-latura cubului10 cm=01mV=0,1*0,1*0,1=0,001m(cubi)m=ro*V=500 Kg/m3*0,001m3=0,5KgF=m*g=0,5Kg*10 N/Kg=5Nl=F/K=5N/200N/m=0,025


••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Vezi imaginea PUTEREDINU