15 kg cartofi______________12 kg varza_________69 lei
5 kg cartofi ________________7 kg varza_________29 lei *3
inmultim toata relatia a 2a cu 5 ca sa am tot 15 kg cartofi
15 kg cartofi________________12 kg varza-----------------69 lei
15 kg cartofi------------------------------21 kg varza-----------------87 lei
_________________________--9 kg varza ------------------18 lei
de aici aflu ca 1 kg de varza costa 2 lei si inlocuiesc in prima relatie
15 kg cartofi +12*2=69
15 kg +24=69
15 kg =45 lei
1 kg=45:15=3 lei