👤

un pieton parcurge intro zi 5,12 km.A doua zi pietonul parcurge ci 1,51 km mai putin ,iar in a treia zi parcurge cu 4,21 km mai putin decat in primele doua zile la un loc.Calculati ce distanta a parcurs poetonul in cele trei zile .VA ROG AJUTATIMA....DAU COROANA..

Răspuns :

Într-o zi = 5,12 km
A doua zi = într-o zi -1,51 km = 5,12 km -1,51km=3,61 km
A treia zi = primele doua -4,21km= (5,12+3,61) -4,21= 4,52 km
Aceasta este rezolvarea !Succes !
Vezi imaginea ANDRA7823