👤

Va rog subiectul 2 daca puteti si subiectul 3

Va Rog Subiectul 2 Daca Puteti Si Subiectul 3 class=

Răspuns :

II. a) masa molara a sarii de bucatarie (NaCl) este de 58,5 g/mol, 1 mol de NaCl continand 23 g sodiu. sa determinam masa de sare din solutie, utilizand regula de 3 simpla:
58,5 g NaCl ...........23 g Na
x g NaCl ............ 115 g Na
x=115*58,5/23=292,5 g sare
solutia are 382,5 g, deci suma maselor de apa si NaCl are 382,5 g. determinam masa de apa: mH2O=382,5-292,5=90g apa
b) hidrogenul este prezent numai in apa (NaCl nu contine hidrogen). masa molara a apei este 18g/mol, un mol de apa are 2 g hidrogen. cunoastem cantitatea de apa, aplicam regula de 3 simpla:
18g H2O............2 g H2
90g H2O.............y g H2
y=90*2/18=> 10g hidrogen
c) solutia contine doar apa si sare. solvatul este sarea, solventul este apa. aplicam formula concentratiei:
c=md*100/ms=292,5*100/382,5≈76,471% (sol NaCl)

III. masele molare pentru FeCl2: 127 g/mol; FeCl3: 162,5 g/mol. 1 mol FeCl2 are 71 g clor, 56 g fier, 1 mol FeCl3 are 106,5 g clor, 56 g fier. consideram masa de FeCl2 - x si masa de FeCl3 - y. aplicam regula de 3 simpla:
127g FeCl2.............56g Fe............71 g Cl
xg FeCl2.................56x/127 g Fe.....71x/127 g Cl

162,5g FeCl3..........56g Fe..........106,5g Cl
yg FeCl3................56y/162,5 g Fe.......106,5y/162,5 g Cl

masa totala de fier: 56x/127 + 56y/162,5 = 56x/127 + 112y/325 = (18200x+14224y)/41275
masa totala clor: 71x/127+106,5y/162,5 = 71x/127 + 213y/325 = (23075x+27051y)/41275
(dupa cum observi, am adus la acelasi numitor)
stim ca masa fierului este de 1,539 ori mai mica decat masa clorului:
1,539*(18200x+14224y)/41275=(23075x+27051y)/41275
=> 1,539*(18200x+14224y)=23075x+27051y
=> 28009,8x+21890,736y=23075x+27051y |-23075x-21890,736y
=> 4934,8x=5160,264y      |:4934,8
=> x≈1,046y => x/y≈1,046 (a fost determinata o relatie intre x si y, care va fi folosita la determinarea compozitiei procentuale)
pentru a afla ce procent dintr-un amestec ocupa o anumita substanta, inmultesti masa de substanta cu 100 si imparti la masa amestecului (in cazul nostru, masa amestecului este x+y, adica y+1,046y=2,046y)
procentul de FeCl2 (x): p1≈x*100/2,046y≈1,046y*100/2,046y≈104,6/2,046≈51,124% FeCl2
procentul de FeCl3 (y): p2≈y*100/2,046y≈100/2,046≈48,876% FeCl3
se verifica: 48,876+51,124=100

prin raport molar se intelege raportul dintre numarul de moli din fiecare substanta, adica n1/n2 (pentru simplificare voi scrie nx/ny, unde nx e nr de moli de FeCl2, iar ny este nr de moli de FeCl3). formula numarului de moli: n=m/A, unde m este masa de substanta, iar A este masa molara a substantei respective. cunoastem Ax=127g/mol (masa molara FeCl2) si Ay=162,5g/mol (masa molara FeCl3). inlocuim in raportul molar: nx/ny=(x/Ax)/(y/Ay)=x*Ay/(y*Ax)=x/y * Ay/Ax = 1,046 * 162,5/127 ≈ 1,338
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari