👤

La o cantină s-au adus 38 da pahare de iaurt si 14. pahare de smantana,pentru care s-au platit 132 lei, iar in alta zi s-au cuparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smantana ,pentru care s-au platit 100 de lei.Cât costa un pahar de iaurt?Dar unul de smântână? *Rezolvă problema folosind operatiade împărțire pentru ,,egalizarea" unei marimi din problemă (pentru a o aduce la același termen de comparație ).

dau coroana + 65 puncte. ajutatima va roooog!!!!


Răspuns :

.....................................
Vezi imaginea CRISANEMANUEL
38 p. iaurt...................14p.smantana.....................132 lei
36 p.iaurt....................  7p. smantana....................100 lei /x2
--------------------------------------------------------------------------------------
38p.i............................14p.s..................................132 lei
72p.i............................14p.s..................................200 lei
-----------------------------------------------------------------------------------
34p.i...............................//.......................................68 lei

1 pahar iaurt=68:34
1 pahar iaurt=2 lei

38x2+14p.s=132
76+14p.s=132
14p.s=132-76
14p.s=56
1 pahar smantana=56:14
1 pahar smantana=4 lei

proba: 38x2+14x4=76+56=132