👤

Pentru 4 acadele si 3 ciocolate, mama a platit 20 lei. In alta zi a cumparat 4 acadele si 5 ciocolate si a platit 28 lei. Cat costa o acadea? Dar o ciocolata? METODA GRAFICA DAU COROANA REPEDE

Răspuns :

4 acadele............................3 ciocolate.........................20 lei
4 acadele............................5 ciocolate.........................28 lei
------------------------------------------------------------------------------------
//                                          2 ciocolate=8 lei
1 ciocolata=8:2
1 ciocolata=4 lei

4acadele+3x4=20
4 acadele+12=20
4 acadele=20-12
4 acadele=8 lei
1 acadea=8:4
1 acadea=2 lei

proba:
4x2+3x4=8+12=20
4a..........3c........20lei
4a..........5c........28lei
5-3=2 diferenta
28-20=8 lei doua cioc.
8:2=4lei o ciocolata
3*4=12 lei 3 coc.
20-12=8 lei 4 acadele
8:4=2 lei o acadea

4*2...........3*4......20lei
4*2...........5*4.......28lei