Un circuit serie RLC conectat la o sursa cu tensiunea U=110 V și frecvența V(niu)=50 Hz este caracterizat prin valorile R=10 Ohm , L=0,1 Henri și C=200 u(miu) F . Să se calculeze intensitatea a curentului prin circuit.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!