👤

aflati masa de apa pierduta de 300g CuSO4 x 5H2O atunci cand se transforma in CuSO4 x 2H2O

Răspuns :

Presupun că vrei să spun că se transformă în CuSO4 anhidru.
μ[tex] _{CuSO4 × 5H2O} [/tex] = 160 + 90 = 250 g/mol
În 250 g CuSO4 x 5H2O avem 90 g H2O (5 * μ[tex] _{H2O} [/tex] )
În 300 g avem :
90*300/250 =108 g H2O
Cum apa e pierdut total, însemna ca sunt pierdut 108 g de H2O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari