👤

1) Ce cantitate de NaCl este dizolvata in 1200 ml solutie de concentratie 1mol/L

Răspuns :

1200ml....x moli
1000ml...1mol
x=1200/1000=1,2moli
M NaCl=A Na+ACl=23+35,5=58,5g/mol
m NaCl=1,2*58,5=70,2g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari