👤

6 kg de mere costa 18lei.cat costa 7kg mere?dar 11kg de mere?

Răspuns :

6 kg mere.......................18 lei
7kg mere..........................x
----------------------------------------
x=7x18:6=21 lei


6kg mere......................18 lei
11 kg mere.....................x
--------------------------------------
x=11x18:6=33 lei
Regula de 3 simplă
6 kg.................18 lei
7 kg...................x
x=(7×18) / 6=126/6=21 lei

6 kg.................18 lei
11 kg................x
x=(11×18)/6=198/33 lei