👤

VA ROG!! DAU COROANA!!! URGENT!! Cinci producatori vand zahar de aceeasi calitate. Ei ofera 80 lei:
I-2 pachete a cate 4 kg
II-3 pachete a cate 3 kg
III-4 pachete a cate 2 kg.
IV-5 pachete a cate 1 kg si jumatate.
V-8 pachete a cate 800 g


Răspuns :

|----|----|. 2*4=8kg. 8*80=640lei
|----|----|----|. 3*3.9kg. 9*80=720lei
|----|----|----|----|. 4*2=8kg. 8*80=640lei
|----|----|----|----|----|. 5*1=5. 5*80=400lei
|----|----|----|----|----|----|----|----|. 8*800=6,400kg. 6,400*80=512lei