Răspuns :
Răspuns: 2 884 kg de portocale
Dacă din cantitate s-a vândut în prima zi un sfert, atunci în depozit au rămas trei sferturi din cantitatea iniţială.
Notez cantitatea de portocale cu ,,p'':
p - p/4 - 366 - 214 + 547 = 2 130
3 p/4 = 2 130 - 547 + 214 + 366 → aplic metoda mersului invers
3 p/4 = 1 583 + 580
3 p/4 = 2 163 kg → reprezintă trei sferturi din cantitatea iniţială
p = ( 2 163 × 4 ) : 3
p = 721 × 4
p = 2 884 kg de portocale erau la început în depozit
-----------------------------------------------------------------------------------
Verific:
2 884 - 2 884 : 4 - 366 - 214 + 547 = 2 130 √
= 2 884 - 721 - 366 - 214 + 547 =
= 2 163 - 366 - 214 + 547 =
= 1 583 + 547 =
= 2 130
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!