👤

Calculeaza energia cinetica a unui corp cu masa de 100g cu viteza de 2 metri pe secunda .
Am nevoie urgent de răspuns .
Va rog ajutați-mă !


Răspuns :

energia cinetica poate fi determinata pe baza formulei Ec = mv²/ 2 


m = 100 g = 0,1 kg
v = 2 m/s 

Ec = 0,1 kg x (2 m/s) ² = 0,2 kg m²/s² = 0,2 [(kg m/s²) m} = 0,2N x m = 0,2 J

Energia cinetica = 0,2 Jouli 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari