Răspuns :
1. presiunea exercitata pe o anumita suprafata este raportul dintre forta de apasare pe acea suprafata (forta normala) si suprafata pe care apasa. in fiecare din cazurile mentionate, forta cu care sacul apasa este exact greutatea lui. greutatea sacului: G=m*g=500 N (consider g=10N/kg). transformam restul valorilor numerice in unitati SI: 800cm²=800*10^-4 m²=0,08 m². asa cum am amintit anterior, formula presiunii atunci cand cunosti forta de apasare si suprafata este p=F/S. aplicam aceasta formula in ambele cazuri:
cazul 1: p1=Fn/S1=G/S1=500/0,32=1562,5 Pa
cazul 2: p2=Fn/S2=G/S2=6250 Pa
2. in cazul in care corpul pluteste intr-un lichid, asupra acestuia actioneaza 2 forte: greutatea si forta arhimedica. greutatea corpului este produsul dintre masa acestuia (m) si acceleratia gravitationala (g=10N/kg). insa masa, la randul ei, este produsul dintre densitate (d) si volum (V). luand in considerare toate aceste aspecte, greutatea corpului este G=dVg. deoarece mai ai si forta arhimedica si un echilibru static (corpul pluteste). egalezi aceste 2 forte. forta arhimedica este produsul dintre densitatea lichidului (apa), volumul scufundat (volumul corpului V inmultit cu o anumita fractiune f) si acceleratia gravitationala. in acest caz, Fa=densitate apa*V*f*g. densitatea apei se considera 1000kg/m³.
egalezi fortele: G=Fa
dVg=1000*V*f*g
se reduc V si g
d=1000*f. (formula densitatii corpului)
fractiunea de care tot vorbesc este acel 2/3 (2/3 din volumul corpului este scufundat in apa, deci putem spune ca 2 treimi din volumul corpului se afla in apa).
inlocuim: d=1000*2/3=2000/3 => densitatea corpului este de aproximativ 666,66 kg/m³ sau, daca preferi, 0,666 g/cm³.
cazul 1: p1=Fn/S1=G/S1=500/0,32=1562,5 Pa
cazul 2: p2=Fn/S2=G/S2=6250 Pa
2. in cazul in care corpul pluteste intr-un lichid, asupra acestuia actioneaza 2 forte: greutatea si forta arhimedica. greutatea corpului este produsul dintre masa acestuia (m) si acceleratia gravitationala (g=10N/kg). insa masa, la randul ei, este produsul dintre densitate (d) si volum (V). luand in considerare toate aceste aspecte, greutatea corpului este G=dVg. deoarece mai ai si forta arhimedica si un echilibru static (corpul pluteste). egalezi aceste 2 forte. forta arhimedica este produsul dintre densitatea lichidului (apa), volumul scufundat (volumul corpului V inmultit cu o anumita fractiune f) si acceleratia gravitationala. in acest caz, Fa=densitate apa*V*f*g. densitatea apei se considera 1000kg/m³.
egalezi fortele: G=Fa
dVg=1000*V*f*g
se reduc V si g
d=1000*f. (formula densitatii corpului)
fractiunea de care tot vorbesc este acel 2/3 (2/3 din volumul corpului este scufundat in apa, deci putem spune ca 2 treimi din volumul corpului se afla in apa).
inlocuim: d=1000*2/3=2000/3 => densitatea corpului este de aproximativ 666,66 kg/m³ sau, daca preferi, 0,666 g/cm³.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!