daca P este fosfor,
A,Cl=35,3g/mol A.P=31g/mol
transform raportul de procente(masic)in raport molar, stiind n= m/M
m,C,: mP=77,45: 22,55(=100-77,45)
n,C : n,P= 77,45/35,5 : 22,55/31
= 2,2:0,72 impart cu o,72
= 3 ;1----------------------> PCl3
procedeaza la fel si in celalalt caz...trebuie sa dea PCl5