👤

Dau 20 de puncte
Un vanzator vinde 20 kg bomboane cu pretul de 2,1 lei, 9kg cu pretul de 2,7 lei si 14 Kg cu pretul de 1,8 lei. Care este pretul mediu al unui Kg de bomboane


Răspuns :

Este simplu.
2.1÷20=(aproximativ) 0.1 -> prima vanzare
2.7:9= 0.3 -> a 2-a vanzare
1.8:14= (aprox) 0.12 -> a 3-a vanzare
Apoi faci media acestor numere:
Media aritmedica este
[tex] \frac{a + b}{n} [/tex]
unde n este egal cu numarul de factori de la numarator ( de sus )
deci, Ma=
[tex] \frac{0.1 + 0.3 + 0.12}{3} = \frac{13}{75}
13/75 = (aproximativ) 0.17lei/kg
Media aritmetica a preturilor de vanzare la cele trei ocazii :(2,1/20 + 2,7/9 +1,8/14) :3 ≈ (0,105 + 0,3 + 0,13):3 = 0,535 : 3 ≈ 0,178 ≈ 0,18 lei/kg
Obs: cam ieftine bomboanele astea...