trebuie sa stii ecuatia chimica
1mol........................1mol
NH3 +HNO3---> NH4NO3
mai stiu: Vm=22,4 l./mol si M,NH4NO3=80g/mo
22,4 l.......................80g
x..................................8g
x=V= 2,24 l
Calculeaza volumul de H2 si O2 din care rezulta 36g H2O.,
(2H2+O2-> 2H2O)