Răspuns :
Care este diferenta de masinute de la a doua la prima cumparare?
7 - 4 = 3 masinute
Care este diferenta de pret intre a 2 a cumparare si prima?
224 - 146 = 78 lei
Observam ca intre prima cumparare si a 2 a exista diferenta de masinute de la 4 la 7 , si diferenta de bani de la 146 la 224 . Observam de asmenea ca numarul de mingi cumparate si prima si a 2 a oara este acelasi , adica 3. De aici rezulta ca diferenta de bani reflecta diferenta de masinute, Am aflat mai sus ca diferenta de masinute este 3, si diferenta de bani este 78 lei. Deci asta insemna ca cele 3 masinute costa 78 lei .Putem afla cat costa o singura masinuta
78 lei : 3 = 26 lei .- ata costa o masinuta.
In prima cumparare s-au cumparat 3 mingi si 4 masinute care costa impreuna 146 lei . Aflam cat costa cele 4 masinute
26 x 4 = 104 lei .
Aflam cat costa cele 3 mingi impreuna
146 - 104 = 42 lei
Stim ca cele 3 mingi costa 42 lei . Aflam cat costa o singura minge
42 : 3 = 16 lei
Facem o verificare in a 2 a relatie ca sa vedem daca am calculat bine
3 mingi costa la fel adica 42 lei
7 masini costa 7 x 26 = 182 lei
182 + 42 = 224.-corect !
7 - 4 = 3 masinute
Care este diferenta de pret intre a 2 a cumparare si prima?
224 - 146 = 78 lei
Observam ca intre prima cumparare si a 2 a exista diferenta de masinute de la 4 la 7 , si diferenta de bani de la 146 la 224 . Observam de asmenea ca numarul de mingi cumparate si prima si a 2 a oara este acelasi , adica 3. De aici rezulta ca diferenta de bani reflecta diferenta de masinute, Am aflat mai sus ca diferenta de masinute este 3, si diferenta de bani este 78 lei. Deci asta insemna ca cele 3 masinute costa 78 lei .Putem afla cat costa o singura masinuta
78 lei : 3 = 26 lei .- ata costa o masinuta.
In prima cumparare s-au cumparat 3 mingi si 4 masinute care costa impreuna 146 lei . Aflam cat costa cele 4 masinute
26 x 4 = 104 lei .
Aflam cat costa cele 3 mingi impreuna
146 - 104 = 42 lei
Stim ca cele 3 mingi costa 42 lei . Aflam cat costa o singura minge
42 : 3 = 16 lei
Facem o verificare in a 2 a relatie ca sa vedem daca am calculat bine
3 mingi costa la fel adica 42 lei
7 masini costa 7 x 26 = 182 lei
182 + 42 = 224.-corect !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!