2 kg m......5 kg p........26 lei |×3
6 kg m......7 kg p...........46 lei
6 kg m......15 kg p........78 lei
6 kg m.......7 kg p........46 lei
_____________
8 kg p.........32 lei
Cat costa 1 kg de p?
32:8=4 lei
1kgp=4 lei
Cat costa 5 kg p?
4×5=20 lei
Cat costa 2 kg m?
26-20=6 lei
Cat costa 1 kg m?
6:2=3 lei
1kg m =3 lei
p-pere,m-mere