Se calculează folosind formula p x V=niu(care este numărul de moli de substanța) x R(care este egal cu 0,082, fiind constant) x T (care se măsoară in grade Kelvin)
Niu= 2 atm x 3 L / 0,082 x 300K (27+273)
Niu = 6/ 24,6 = 0,2439
Niu = masa/ masa molara => masa molara = masa/ niu
Masa molara = 6,829/0,2439= 28 g/ mol
Am folosit "x" pentru înmulțire și "/" pentru împărțire.